thumbnail

Ermeni malları çok şaşırtacak

Patrikhanenin sahibi olduğu Mar Yakup Vakfı, İstanbul'daki malvarlığına el konulduğu gerekçesiyle Türkiye'ye dava açtı. Altunizade’de 150 parseldeki 21 adet taşınmazın ve Kuzguncuk’taki yalı arazisinin iadesi veya tazminatı isteniyor.

Devamını Oku →
thumbnail

ABD'li ermeni Diyarbakır havalimanı 'nı istiyor

ABD’de yaşayan Ermeni Sudjian, Diyarbakır Havaalanı’nın arazisinin ailesinden kaldığı iddiasıyla dava açtı. Yargıtay, davacının hak sahibi olmadığına hükmeden mahkemenin zaman aşımı kararını eksik inceleme gerekçesiyle bozdu. Sudjian davası diaspora Ermenileri için örnek olabilir

Devamını Oku →
thumbnail

Zeytinburnu Belediyesi gaspta ısrarlı

Zeytinburnu Belediyesi, Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı’nın Zeytinburnu’ndaki iade edilen arazisini kullanamaması için girişimlerini sürdürüyor. Belediye, iadesi gerçekleştirilen arazinin bir bölümünü park alanı ilan ettirdi.

Devamını Oku →
thumbnail

Davayı kazansalar bile binayı alamayacaklar

Ermeni Patrikhanesi avukatı Ali Elbeyoğlu, hukuki mücadeleye devam edeceklerini ancak davayı kazansalar bile tarihi binayı, 20 yıllığına bir otele kiralandığı için geri alamayacaklarını söyledi. Elbeyoğlu’na göre kararın sevindirici bir yanı da var. Davanın mahkeme tarafından kabul edilmesi Türkiye Ermeni Patrikliği’nin tartışma konusu olan tüzel kişiliğinin tanınması anlamına da geliyor.

Devamını Oku →
thumbnail

Patrikhane Sanasaryan'ı Geri İstiyor

Emniyet Müdürlüğü olarak kullanıldığı dönemde pek çok aydının işkence gördüğü Sirkeci’deki Sanasaryan Han’ı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden geri almak için, Türkiye Ermeni Patrikliği tarafından mahkeme süreci başla­tıldı. Patrikhane’nin avukatı Ali Elbeyoğlu tarafından İstan­bul 13’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi’ne açılan davayla ilgili mahkemenin ilk adımı tedbir kararı almak oldu.

Devamını Oku →